Komentar meseca by Igor Kragelj
June 2, 2015   //   By:   //   Vsebine, Domači, Skate, Domače novice, Novice, Intervjuji   //   No Comment

Tole tokrat bo romalo v rubriko Check-In. Zakaj? Ker se je tokrat pri nas pofočkal Igor Kragelj in sicer s tekstopisno obliko esejskega tipa, kar ne pomeni nič drugega kot zanimivo branje. Ni še četrtek, ko je čas za “čekine”, a to ni nobena ovira, da ne bi Igorjevih opazk objavili že danes. Naj vam tekne!

kragelj
Ollie; foto: Tomaž Šantl

Rolkanje: umetnost ali šport?

Če se človek nekaj časa ukvarja z rolkanjem, prej ali slej naleti na vprašanje ali je to umetnost ali šport. To se zgodi preko rolkarskih revij ali preko rolkarske družbe, a samo vprašanje ga prej ali slej dohiti. Čemu je bližja naša priljubljena aktivnost s katero preživimo toliko časa? Odzivov na to je seveda več: od skomiganja z rameni, do pavšalnih trditev, da je zaradi tega ali onega prav gotovo le umetnost ali le šport, do tega, da že drži da je malo tudi umetnosti v rolkanju, a da je večinoma šport in obratno. Katero mnenje je pravilno? Se moramo nujno odločiti za eno od teh opcij? Bolj posvečenim v teh vodah se to vprašanje že gotovo zdi precej oguljeno, a vendarle se ga bom lotil saj se mi zdi, da lahko podam neko novo mnenje, ki bi ga lahko poimenovali srednja pot, in ki se mi zdi še najbolj ustrezno.

Če bi zašli v rolkarske vode po širnem svetu bi večinoma našli sledečo formulo: rolkarji ki so bolj nagnjeni k obrobju rolkanja zelo glasno zagotavljajo kako je rolkanje sigurno umetnost in le umetnost in ne šport. Medtem ko bolj mainstream rolkarji seveda nimajo problema s tem da se smatra rolkanje kot šport a jim po drugi strani kakršnekoli asociacije rolkanja z umetnostjo niso všeč. Seveda je to smiselno saj je obema skupinama bližje mnenje, ki najbolj ustreza njihovemu načinu rolkanja. Iz tega bi lahko rekli da sta obe mnenji ustrezni, a vsako le za svojo skupino rolkarjev, torej da sta nekoliko izključujoči.

Tu se lahko vprašamo, če je bilo rolkanje vedno šport, od svojega rojstva, saj je bilo takrat bližje umetnosti (takrat je emuliralo surfanje in je bilo zgolj neki življenski stil, poleg tega ni bilo potrebnih toliko športnih veščin kot kasneje). Po drugi strani se nam pa poraja tudi vprašanje če lahko rečemo, da je to res umetnost saj ne proizvaja ničesar v klasičnem smislu umetnosti (kiparjenje, slikarstvo, arhitektura). A v prvem primeru lahko rečemo, da tudi če na začetku ni bilo smatrano kot umetnost je kljub temu pridobilo primeren status športa skozi čas. Poleg tega je večino športov pridobilo status športa skozi čas, tako da rolkanje v tem pogledu sploh ne izstopa. Tako klasifikacija rolkanja kot športa ne bi smela biti problematična. V drugem primeru menim, da kljub temu da rolkanje ne producira nič v tipičnem smislu, ga še vseeno lahko klasificiramo kot umetnost saj lahko šteje kot umetnost skozi foto produkcijo ali skozi perfomance. Tako fotografija kot tudi perfomance-art sta pridobila status umetnosti, tako da ni nobene ovire, da ne bi enak status pridobilo tudi rolkanje. Tako vidimo da se nam ni treba odločati ali je rolkanje le umetnost ali le šport, saj obe skupini skozi svoja dejanja priskrbita dovolj dokazov da je rolkanje definitivno oboje. Torej bi morali Nekoliko spremeniti naše prejšnje mnenje in zatrditi, da sta obe mnenji deloma pravilni. Predvsem ni treba da izključujeta drugo skupino. To lahko dodatno podkrepimo z dvemi dejstvi. Prvič, obstajajo umetniški elementi pri mainstream rolkanju, saj je mnogo trikov, ki jih slednji uporabljajo, ki so bili izumljeni s strani rolkarjev nagnjenih k obrobju in imajo posledično nek umetniški flair. Drugič, nekaj športne dejavnosti je prisotne tudi pri obrobnem rolkanju, saj je potrebno znati vsaj nekaj osnov telesne pripravljenosti in imeti nekaj bazičnih športnih veščin, če želiš upravljati z rolko. Vsaka stran tudi prispeva k dobrobiti rolkanja. Brez mainstream rolkarjev bi bila aktivnost mnogo manj prepoznavna v svetu, mnogo manj ljudi bi se ukvarjalo z njo in posledično bi bila aktivnost mnogo manj financirana. Po drugi strani pa rolkarji na obrobju skrbijo za svežino rolkanja z večjim poudarkom na izumljanju novih trikov, novih stilov in iskanjem novih izvirnih lokacij za izvajanje trikov.

Kaj pa rolkanje kot rekreacija? Bi lahko rekli da nekateri ljudje vozijo rolko le za zabavo, ne da bi izvajali kakršnekoli trike, ampak ga uporabljajo le kot orodje ali prevozno sredstvo, podobno kot skuterji in in-line rolkarji. Hudiča da ne…to ni rolkanje, kot bi se strinjalo večina naših bralcev in večina rolkarjev po svetu…ti ljudje niso nič drugega kot pešci na koleščkih!

 

Comments are closed.