CHECK-IN: Jurij Turnšek
June 12, 2015   //   By:   //   Domači, Skate, Domače novice, Vsebine, Novice, Intervjuji   //   No Comment

turnsek
Art by Ana Marija Podhraški, Poop by Jurij Turnšek

Jurij Turnšek, skejter, skejter po duši, skejter na kompjutru, je človek, ki nas leta in leta preko svojega portala Slatna Skejta dnevno zalaga z novicami, tako domačimi kot tujimi, piše reportaže, intervjuje, nam podaja fotografije in tudi videoedite. Tokrat je on tisti, ki nam je namenil par svojih dolgih odgovorov na naša kratka vprašanja o njegovih začetkih skejtanja, o slatnaskejta portalu, njegovem mnenju in pogledu na skateboardingu danes in pa jasno tudi o njegovem skejtanju, ki pa ga je žal vse manj in manj. Želimo vam prijetno prebiranje Jurijevih modrih besed, sestavljenih v lepo oblikovane povedi!

“Na skejt sem prvič stopil konec avgusta 2000, dan po tem, ko sem se na poletni šoli računalništva v Mariboru naučil delati spletne strani. Progress na dili je bil počasen, ker se v slatni (Rogaška Slatina) nismo imeli od koga učiti, ampak sem vseeno želel narediti vsaj neko spletno stran – in decembra je nastala slatnaskejta.com Naslednjih 5 let smo počasi napredovali (jaz, Strah, Yoc, Nešo in kasneje še Elč) in od leta 2002 naprej tudi fotografirali in snemali, dokler nisva jaz in Strah odšla študirati. Pred tem času je eno leto za 4 mesece v slatni delal Daso, ki nam je vsem odprl oči o tem, kaj je možno na skejtu (za kar mu bom večno hvaležen).”

“V času študija v Mariboru je slatnaskejta.com postala portal za dnevne novice – vsak dan sem pregledal vsaj 100 strani, kar ti vzame okoli eno uro, če pogledaš vse klipe. Dandanes imam že okoli 200 virov novic, ki se samodejno preverjajo preko RSS. Če ne pogledam nobenega klipa, lahko novice spišem v 15 minutah, ker časa žal nimam na pretek.”

“Šest let skejtanja v Mariboru je bil moj najljubši čas na dili, še posebej potem, ko sem odkril Ghetto. Prvi dan tam je name naredil
izreden vtis Kralj, ki je snemal sw flip bs 5-0 na box in pri tem po njegovo popizdeval. Raven tehničnega skejtanja na Ghettu je bila neverjetna, prav tako vsi skejterji – Kralj, Jerčo, Pen, Toks, Zornik, Draž, Rene, Alex, Piki in seveda dnevna migranta Krempl in Kocbek (upam, da nisem koga pozabil). Jerčo in Kralj sta me takrat tudi spodbudila, da bi začel delati intervjuje (še enkrat hvala obema).”

“Takrat sem tudi začel preko študentskega dela prevajati in sem prišel do nekaj denarja, da sem nabavil foto in video opremo. Tako sem začel snemati dogodke, ker sem želel pokazati vso skejtanje in ne samo top rajderjev, ki jih snemajo vsi.”

“Potem sem se preselil k punci Ani v Ljubljano in tukaj ostal še zaradi službe. Leto prej sva šla na vege prehrano in zaradi dela imel vedno manj časa za furanje. Najprej sem še prevajal od doma in imel vsaj nekaj časa za dilo, a sem bil zaradi razmer na trgu dela prisiljen zamenjati poklic na programiranje.”

“Sedaj imam redni šiht že dve leti, kar pomeni, da ima dan 9 ur manj, obveznosti doma pa se kar kopičijo. Pred tremi meseci sva s punco kupila amstaff psičko Caro, s katero je seveda polno dela, ampak tudi polno veselja. Novice zdaj napišem kar na šihtu, vendar včasih nimam niti 15 minut prostega časa. Posledično tudi skejtam bolj redko, ampak je takrat toliko bolj fajn.”

“Od približno 10 klipov, ki jih objavim na dan, imam čas pogledati le enega ali dva. Tako lahko ignoriram stvari v skejtanju, ki me živcirajo, čeprav o največjih cvetkah berem na Slap forumu. Trenutno veliko razmišljam o zatonu revij kot neodvisnega skejterskega medija in vzponu medijev, za katerimi stojijo posamezni vplivni sponzorji oz. osebe (recimo Red Bull Skateboarding in The Berrics). Do sedaj so interese scene in korporacij bolj ali manj uspešno usklajevali uredniki in pisci revij, sedaj pa je ta vmesni sloj vedno bolj podrejen interesu denarja.”

“Posledično smo skejterji vedno bolj prisiljeni izbirati med dvema ekstrememoma – ali spremljati najboljše in najnovejše trike, ki nam jih servirajo bogati varovanci korporacij sumljivega slovesa, ki vse te medijske vsebine še dodobra zapolnijo s promocijo njihovih izdelkov (in jih zapakirajo v “skejterski” življenski stil), na drugi strani pa lahko odmisliš ves ta nepotreben balast in kupiš dilo pri eni od številnih slovenskih neodvisnih znamk, gledaš klipe po lastni izbiri, kupuješ znižane šuhe iz 5+ sezon nazaj, furaš in gradiš DIY spote, srkaš pivo in gojiš pivski trebušček – sam se najdem nekje med tema dvema poloma.”

“Zanimivo je tudi spremljati hitrost konzumacije video in foto materiala – včasih so skejterji lahko ure buljili v fotografije v
revijah in neštetokrat pogledali isti video na kaseti/DVD-ju. Zdaj pa se čas koncentracije hitro niža – še tako hud part je pozabljen v tednu ali dveh. Vedno večji procent trikov gre kar na Instagram in ima življenjsko dobo še krajšo. Fotografije so deležne še manjše pozornosti, vprašanje pa je, v kaki ekstrem lahko gre tak tempo? Bo kmalu nov trend kar spremljanje vsakodnevnega skejtanja v živo?”

“Veliko časa premišljujem tudi o kontestih in kako bi jih lahko približali občutku skupnosti, ki vlada v skejtanju, in ne toliko čisti
tekmovalnosti. Popolnoma nasprotujem sketjanju na olimpijskih igrah vendar je to neizogibno. Vprašanje je samo, kako zelo bedno bo (upam, da čim manj). Vsekakor podpiram idejo slovenske skejterske zveze, ki bi lahko bdela nad organizacjio dogodkov, sodniki in seveda pogajanjih za nove skejtparke. Tudi sam format Street League se je hitro izkrivil, saj rajderji samo še taktizirajo in štejejo točke (in potencialno nagrado). Sam bi predlagal sistem, ki bi budget za nagrade razdelil med prvih deset glede na točke in ne glede na mesta – nima smisla, da je vredno stati samo na stopničkah, kjer najboljše tri loči le nekaj točk. Tako bi preprečili tiste varne rune, ki so dandanes recept za zmago.”

“Če bi bilo možno, da bi si s slatnaskejta.com služil kruh, bi to z veseljem storil – posneti bi želel vse konteste, od največjega do
najmanjšega. Rad bi dal priložnost, da se slovenski skejt sceni predstavijo vsi talentirani skejterji, fotografi, snemalci in na
splošno vsi, ki sceno držijo po koncu (respect vsem organizatorjem dogodkov!). Hvala vsem, ki ste me do sedaj pri tem podpirali, zaradi vas bo letos slatnaskejta.com prilezla že do 15. obletnice delovanja.”

SLATNA SKEJTA ONLINE: http://www.slatnaskejta.com

Comments are closed.